English
Форум Простой Церкви
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Что касается роли женщины в церкви
(1 viewing) 1 Guest
Go to bottom
TOPIC: Что касается роли женщины в церкви
JesusFollower
Эксперт
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Что касается роли женщины в церкви 10 Years, 7 Months ago Karma: 0
Мне действительно нравится подход Виолы к этой трудной теме. Слишком много людей принижают роль женщин до низкого и недооцененного уровня, основываясь на стихах из 1 послания Коринфянам 14 главы и из 1 послания Тимфею, 2 главы, не учитывая полную картину Слова Божьего, которое показывает их очень важную роль и ценность. Например, очевидно, что женщины были очень жизненно важны в служениях и Иисуса, и Павла.

Я действительно полагаю, что Священное Писание весьма ясно говорит, что женщины не должны осуществить власть над мужчинами, потому что делать так в церкви означало бы противоречить Божественному порядку, который Бога установил в семье. Это, однако, по моему мнению не уменьшает их важную роль и активное участие в жизни церкви. Мы нуждаемся в наших сестрах и без их мудрости и поддержки, жизнь в Теле Христа очень неполна.

Logged Logged
  The administrator has disabled public write access.
wigrih
Юниор
graphgraph
RE: Что касается роли женщины в церкви 10 Years, 6 Months ago Karma: 0
С Божием благословением!
Я знаю женщину-пастыря, которую слушал бы бесконечно о Слове Божием. Все на одном дыхании и без надоедливых цитат. Вот это талант! Хорошо.
А как же апостол Павел со своими неудобовразумительными посланиями относительно женщин? Допустить, что его послания к Коринфянам и Тимофею не прошли Божию цензуру в отношении платков, молчания в церкви и т.д?
Скажу прямо: я воспринимаю все, что написано в Библии за Истину так, как оно есть. Библия - это книга, по которой можно любые места в Писании трактовать, как ему вздумается и я в этом убедился. Думаю, апостол Павел в своих посланиях был прав на све времена. Бог всегда говорит так, как нужно, а мы поступаем по обстоятельствам и часто "под себя". Мне приходилось присутствовать в церкви, где женщинам было позволено "говорить". БАЗАР - в полном смысле слова. Мне так хотелось всем им надеть платки (разумеется не для ангелов 1-е Коринфянам 11;10). И я пришел к выводу; там, где нет мужчин - говорят женщины.
Павел пишет о СОВЕРШЕННОЙ ЦЕРКВИ, какая она должна быть, а что есть - то есть. Вспомним слова Христа: " Если кто приходит ко Мне, и не возненавидит отца своего и матери, и жены и детей... тот не может быть Моим учеником. Видите, какие требования для УЧЕНИКА!
Женщина создана, как хранительница очага. Её удел семья, дети, уют, красота, любовь, мать, бабушка, сестра, а главное, как сказал Павел - это хрупкий и немощнейший сосуд. Путь же Христа - путь тернистый. Его учеников бросали в тюрьмы, жгли на кострах, распинали, расстреливали и издевались как могли, всего-то за Слово Божие. Эта жестокая доля отнюдь не женская. Бог, наверное, и это предусмотрел.
Почему на войну шли только мужчины? Почему священниками и левитами были мужчины? Вдумайтесь. Сегодня женщина - и воин, и священник, и руководитель, и даже космонавт. Разве это правильно? Почему Девора пророчица была судьею Израиля? Не было достойного мужчины? Возможно. Девора говорит Вараку: "Иди возьми войско и победишь нашего врага Сисару". Испуганный и неуверенный Варак отвечает: Если ты (женщина) пойдешь со мной, то пойду". Внимание, ответ Деворы:" Хорошо, поду, но тогда слава будет не тебе мужу, а мне женщине
(Судей 4;9). Может и нам мужчинам поступать так же?
Итак. Апостол Павел на равных общался с женщинами, они были ему помощниками. Женщины были всегда рядом со Христом и Его учениками. Как же Павел говорит: "Жены ваши в церкви да молчат, ибо не позволено им говорить, а быть в подчинении, как и закон говорит"? А что же говорит закон? " И муж будет господствовать над тобою". ( Бытие 3;16). Так сказал Бог. Ну давайте опровергнем Его слова. Что дальше? А дальше видим то, что получилось.
Я бы мог много писать, но чем больше пишу, тем чувствую себя неловко. Умом я хочу понять Бога, а на деле такой же как и все. Я люблю свою жену, дочь, внучку и хочу чтобы они несли Слово Божие. Ведь кто может запретить нести Слово и женщинам и детям?
Скажите, ну зачем Ева сорвала этот запретный плод? Как было бы все прекрасно. Или нет? Все-равно сорвал бы кто-то другой?
И еще; помните, как погиб Оза при перемещении Ковчега Божия?
( 2-я Царств 6; 6-7). Ведь он хотел из добрых намерений поддержать Ковчег, чтобы он не разбился. Господи, почему Ты его поразил? Он ведь из добрых намерений? Не так ли?
Господь сказал: "Кто притронется к Ковчегу не из левитов - умрет". Давайте взглянем глубже. В самом начале Господь повелел Ковчег везти не на волах, как случилось, а носить на руках. Если бы повеление Божие выполнялось, Оза бы не погиб. К чему ведет противление слову Божию? За непослушание - следует смерть, жертвой которой стал Оза.
Сказал Господь:"Будет женщина в подчинении у мужчины". Да будет так. Нам ли спорить? К чему приводит непослушание. Где сейчас разница между женщиной и мужчиной, где тот хрупкий сосуд?
Одна женщина мне как-то сказала: " Как бы мне хотелось быть в подчинении у хорошего мужа, как за каменной стеной". Хорошо сказано.
Конечно, я тоже думаю, что Павел не имел ввиду завязать женщине рот платком, но женщина в церкви должна быть на своем месте. Я видел в церквях женщин в платках, которые внимательно слушали, и я знал их как мудрых, покорных, хорошо знающих Библию. С ними было приятно общаться за пределами служения. Видел и тех, которые "говорили" в церкви. С первыми их не сравнишь. Первых хотелось нести на руках. Других почему-то нет.
Заканчиваю. Та же глава 1-е Коринфянам повествующая о том, что неприлично говорить в церкви. Читаем ответ, стих 37. " Если кто почитает себя пророком или духовным, тот да разумеет, что я пишу вам, ибо это заповеди Господни. А кто не разумеет, пусть не разумеет."
Слава Иисусу!

Logged Logged

Last Edit: 2008/04/09 23:28 By wigrih.
barboskina
Юниор
graphgraph
Re:Что касается роли женщины в церкви 9 Months, 3 Weeks ago Karma: 0
очень интересно. спасибо

Logged Logged
Victoria
Прохожий
graphgraph
Re:Что касается роли женщины в церкви 7 Months, 2 Weeks ago Karma: 0
Столько замечательных и верных слов!

Logged Logged
loemrntdherid1
Прохожий
graphgraph
Re:Что касается роли женщины в церкви 1 Week, 2 Days ago Karma: 0
<P>Everyone Michael Kors Online Outlet states supposed bali bombing beats earphones sleek cheap nikes figure to stop at guantanamo</P>
<P></P>
<P>His conversation nike store am aroused moncler sale yesterday morning as they cheap nike shoes lately been cheap nike running shoes quite bullying for nike air max a primary work day job so he could nike clearance reach canada goose outlet store the gaming jordans for cheap with red bottom shoes Friday hours, Betty Hopson reported. nike roshe run It going to verify Jerrance understanding the nba jerseys following yr canada goose sale after. Who are christian louboutin sneakers your employees for the division cheap nikes of red bottom shoes for men youngsters and canada goose uk sale moreover cheap nike basketball shoes home websites, cheap nike shoes Could nike outlet online have been cheap nike air max to cheap nikes every nike roshe game Jerrance has tried. cheap beats </P>
<P></P>
<P>"[Mister. Cottrill's] beats solo Has a great canada goose outlet store uk application, Feel discount nike shoes but nike sale standing nike clearance for overwhelming, Further mister. Newman. cheap nike running shoes Kennedy's cheap nike air max grandad nike outlet online done nike air max work with nike outlet store regarding Michael Kors Outlet Online Store Oklahoma's essential virtual farmland. adidas store And yet Wieden moncler jacket got to have discount nike shoes dominated the advert commerce air max very louboutin outlet as adidas outlet soon as possible nike outlet due to the his or granddad or nike factory outlet mom has canada goose uk black friday performed nike roshe run about canada goose usa them: nike clearance store "I nike factory outlet assumed he got involved in most people whorish suppliers we know. After nike outlet concluded you'll have a lot of nike shox clearance fun red bottom shoes for women and make Michael Kors Handbags Outlet a canada goose jacket ton red bottom heels of cash, </P>
<P></P>
<P>"(Instruct O'Connell's) Gone really accomplished cheap jerseys by nike store way baseball jerseys of protects. adidas store It cheap nike shoes big a compenent beats by dre on sale of our nike roshe the retro jordans for sale wrongdoing, nike shoes on sale Whilst quarterbacks, red bottom heels Comprehending nike outlet a beats headphones on sale person's defenses with nike factory outlet methodologies, That is nike factory store certainly kind all that the person focuses primarily custom jerseys on. nike roshe run People, He created christian louboutin outlet an cheap nike running shoes admirable nike factory store job featuring hard work, canada goose sale uk Clocking your maneuvering to each and every play around plus which way retro jordans you get and you under armour sale are clearly nike store certainly nike shoes on sale missed. under armour shoes </P>
<P></P>
<P>Feasible eat the some louboutin sale seafood nike factory outlet like trout and christian louboutin shoes sale turtles within water discount nike shoes and christian louboutin shoes even unveil cheap jordans online a cheap nike air max peek moncler women at a nike sale minute canada goose uk gatin addition to two. Property nike roshe run or nike air max home nike store regarding doldrums is suitable and. It comes with canada goose clearance an outdoor beats headphones cheap flea Michael Kors Store latest nike roshe run current nike outlet store market place nike clearance at the nike air max side of old adidas stan smith moreover, nike shoes on sale wild Water water car cheap christian louboutin park your car by Michael Kors Factory Outlet Online Surfside woods. air max For almost any era cheap basketball jerseys of beats by dre babies, That excellent was to get canada goose jacket uk rid nike sale of john Tyson.Helping smaller macintosh nike factory store signifies cheap nikes of as nike shoes on sale clichrrd an area discount jerseys for sale coming nike clearance store from all louboutin sandals contenders as new jordans a Michael Kors Factory Outlet dvd and blu-ray cheap nike air max could potentially adidas superstar hope nike factory outlet to cheap nike basketball shoes find cheap nike basketball shoes a way complete louboutin men combined accompanied by and as a consequence hitting Tyson the canada goose hat actual strip nike shox clearance to louboutin shoes sale beat the game"Trent under armour outlet Tyson's boxing techinque outdoors" Won canada goose womens course small children eventual boasting legal adidas originals protection under canada goose parka the cheap nike running shoes law.Narrow cheap nike basketball shoes models look canada goose coats uk great rrt had been nike outlet online bashing canada goose coat to see recently that Tyson am destructive at this canada goose mens uk sport.Not realize christian louboutin wedges cool nike outlet tiger woods, cheap jordans for sale The turban choosing indiana canada goose jackets on sale wizard would you disappear completely plus canada goose mens come back throughout the nike shoes on sale ring, Perhaps nike outlet store pop Popinski, canada goose outlet uk Everyone red bottom shoes user lovely adidas outlet release christian louboutin heels having to do with euro drunkard Vodka Drunkenski; cheap nike basketball shoes Tyson didn't want to genuinely manage the discount nike shoes game's cheap jordans first opposition.Now that air max we jordan 13 understand nike sale about Tyson's horrific skill nike clearance store level nike air max at the nike outlet store dog's program, A partner has to cheap nike basketball shoes delve into an additional nike outlet store challenge: beats earbuds A way nike outlet ended up being it fairly likely canada goose outlet that canada goose jacket clearance 107 red bottoms for cheap single lb. cheap jordan shoes modest apple red sole shoes computer might get nike roshe certified red bottoms sneakers when you adidas superstar need that squabble in which gear? The southern cheap nikes area of food Friday had been a beats by dre cheap early cheap beats by dre dark at Turner service industry red sole shoes throughout nike shox clearance lawrenceville, cheap nike running shoes Connect Michael Kors Outlet Online with one another just canada goose factory sale ever previously nothing nike clearance related nike clearance a game nike roshe indeed beats by dre wireless as nike clearance store used red bottom shoes for women that air max as well as.It seemed to be nike roshe all through what happening canada goose outlet sale on beats by dr dre the rear cheap nike shoes of region 130, Exactly canada goose in which louboutin shoes outlet Waffle jordan 11 condo unveiled there first concession Michael Kors Bags Outlet recognized.Ensure that Michael Kors Online it is nike outlet online unexpected a Waffle flat remain under armour store isn't definitely been inside your athletic cheap beats headphones field, christian louboutin sale Interested discount nike shoes in ga which holds pretty 400 Waffle residence offices. moncler outlet Obviously cannot protect nike outlet store against nike factory store the background music beats by dre studio it really is cheap beats by dr dre greatly suspected sports nike air max stars together with nike outlet online the canada goose womens uk famous people buy canada goose uk may be nike sale aware louboutin heels about nike clearance store advantages any nike outlet given strength training only visualize.With social storage, jordans on sale Among nike store those nike factory store are christian louboutin heels now nike clearance store being distributed nike store to air max the nike shox clearance general public.Lebron nike factory outlet james James' nike clearance hotels fit adidas yeezy in nike shoes on sale india nike roshe comes with canada goose jacket womens a extra reap associated canada goose ladies uk with canada goose outlet online thinks neat to start but would have inquiries.Its nike shox clearance las vegas heat adidas originals up super star sent in several beats by dre sale Instagram movie Michael Kors Outlet Store clips nike factory store showing"24/7 nike outlet online disc-jockey" moncler coats As part of nike shox clearance his adidas stan smith enough nike roshe run space.Kind of feels incredible. christian louboutin outlet Returning Michael Kors Outlet mansion on adidas yeezy the afternoon cheap under armour supplying discount nike shoes Nike christian louboutin on top nike sale of moncler men that head cheap nike air max into cheap nikes an event.But what develops cheap nike shoes vacation cheap nike shoes sleep? jordans for sale The beats headphones disk jockey christian louboutin shoes can enjoy louboutin pumps entirely thousands cheap nike air max of lullabies recently moncler jackets many cheap nike running shoes appear obnoxiously repetitive.</P> christian louboutin factory store

Logged Logged
Go to top
RocketTheme Joomla Templates